Най-великият пътеводител за Жтва

. Затова въпреки убийствените условия на работа в сърцата им няма отчаяние и гняв, а напротив – благодарност към съдбата.

Задържаха началникът на Общинска служба "Земеделие" - Луковит с подкуп (обновена)

Новото поприще и пазар на отличената в Брюксел фермерка Десислава Кабурова

Жетвата започва към края на месец юни. Това трябва да стане на хубав ден, като за такива се считат понеделник, сряда и четвъртък. Стопаните на житните поля определят първия ден и организират откриването на жетвата с обичаи, свързани с успешното прибиране на реколтата и предопределянето на плодородието през следващата година. На този ден група от местните хора тръгват към житните блокове, празнично облечени с народни носии, закичени с китки от свежи цветя, с песни и веселие, за да е успешна и лека работата. Пръв заженва този, който има лека ръка и най-често това е млада жена, която може още да даде поколение, за да роди нивата богата реколта през следващата година.

Усилна жътва кипи из равното Софийско поле. От край до край, докъде ти око види, се люлеят златни ниви и морни работници се мяркат там от тъмни зори. Бог тия дни даде страшна жега. Свило се е синьо небе над земята и сипе огън и жар. Над широкото поле трепери адска марана.

Прибиране на житните посеви (ечемик, пшеница, овес и др.). В миналото традиционната жътва става ръчно със сърпове - назъбени или гладки. В Източна България употребяват и паламарка на лявата ръка за хващане на повече стъбла. Ожънатите стъбла се слагат на малки купчинки - ръкойки, които след това се събират по няколко и се връзват на сноп. Връзват се с въжета (яжици) от стъбла на самите житни посеви, като се използва и дървено колче (връзувач) или рогчето на паламарката. Снопите се складират според зрелостта или влажността им на венец - един след друг с класовете върху предходния, на третини - по три на куп, или на петина - по пет, а в Родопите - на кушини - по няколко един до друг, изправени с класовете нагоре.

          Трудът е неотменна част от живота на човека. Той може да носи радост и да е свързан с най-съкровените човешки преживявания (лични, семейни, общностни).

ЕЛИН ПЕЛИН – „ПО ЖЪТВА“. ЖЪТВАТА – ПРАЗНИК И ЖЕРТВОПРИНОШЕНИЕ

. Вярата и надеждата намират израз в благодарствените, „молитвени и чисти“

Това е важна характеристика на Елин-Пелиновите ???? разкази.

Затова и функционира като своеобразен герой на разказа.

Къде около София има пунктове, от където мога да си закупя билки на едро

          • в началото хората (морните души) се трудят с вяра и надежда в добрия край („Бог ни помага! Нека работим, нека работим!“)

– Смърт, явно не мога да избягам от теб. Но, моля те, кажи ми защо се изненада сутринта като ме видя в Багдад?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Най-великият пътеводител за Жтва”

Leave a Reply

Gravatar